«Кожній нації є за що посипати попелом свої голови.
Але не слід цим попелом засипати очі молодому поколінню».
Ліна Костенко

Державний навчальний заклад «Катюжанське вище професійне училище» – це сучасний навчальний заклад, в якому панує атмосфера постійного самовдосконалення педагогів, віри в можливості учнів, взаємоповаги, професійної духовності, наступності в ідеях, творчості, управлінській діяльності.
Училище було створене в жовтні 1953 року на базі Димерської лісозахисної станції. 2 вересня 2002 року згідно з наказом Міністерства Освіти і Науки України № 496 від 30 серпня 2002 року училище реорганізовано в Катюжанське вище професійне училище. У 2004 році на базі закладу було створено відділення «Механізації сільського господарства та транспорту» і «Відділення кулінарії та сервісу». Навчальний заклад розміщено в 6 корпусах, з них: 4 навчальні та 2 навчально-виробничі, що містять 32 кабінети, 11 лабораторій, кафе-майстерню на 24 місця, 2 комп’ютерні класи, 6 майстерень. В 2013 році був відкритий навчальний ресторан «Фіона» на 180 місць. Училище має гуртожиток на 360 місць, спортивну залу, стадіон з натуральним покриттям та поливом, будинок культури на 250 місць, диско зал, медпункт, бібліотеку з читальною залою на 50 місць. В училищі діють 2 музеї: зразковий – «Героїв Київщини» та музей історії училища.
Пріоритетними напрямками роботи педагогічного колективу нашого навчального закладу є всебічний та гармонійний розвиток особистості, яка здатна до саморозвитку, самовиховання і самореалізації у суспільстві, яка керується загальнолюдськими цінностями. Ми здійснюємо громадянсько-патріотичне виховання цілеспрямовано та системно. В основу громадянського та патріотичного виховання в наших учнів ми прагнемо використати педагогічний досвід українського народу, його історико-культурні традиції, духовність, мораль, ідеологію. Все це ми спрямовуємо на озброєння учнів знаннями про Україну і український народ, на усвідомлення себе як спадкоємців і продовжувачів, виразників психології свого народу, його менталітету, на формування в них національних рис, характеру і вдачі, чіткої громадянської позиції і патріотичних почуттів. Ми прагнемо, щоб наші учні розуміли свою майбутню роль і місце в побудові і зміцненні української держави та гуманістичного суспільства. Тому зміст навчальних предметів, занять виробничого навчання, позаурочних виховних заходів, середовище життєдіяльності учнів в нашому навчальному закладі пройняті українським національно-громадянським духом. Важливість цього пояснюється тим, що саме наші учні у недалекому майбутньому будуть розв’язувати проблеми української державності, а отже – і проблеми власної долі. До цього всього спонукає нас гострота нинішня державно-суспільна ситуація. Форми і методи викладання предметів, проведення позаурочних виховних заходів спрямовані на формування в учнів патріотичних поривань, почуття належності до українського народу. Кожний урок та виховний захід всі члени педагогічного колективу прагнуть і проводять цікаво, творчо, емоційно, так, щоб зачіпало найпотаємніші куточки душі молодих людей.

Головними складовими громадянсько-патріотичного виховання в нашому закладі є:
• Організація позаурочного життя училища (проведення традиційних свят, місячників, конкурсів, вечорів, театралізованих вистав);
• Створення діяльнісного середовища для набуття позитивного досвіду соціальних дій (незалежна учнівська спілка, зразковий музей «Героїв Київщини», музей історії училища, акції, проекти, виставки);
• Створення умов для ведення здорового способу життя.

 

Для досягнення своєї мети ми спланували і проводимо конкретні кроки.
22 травня 2014 року в будинку культури училища відбувся виховний захід «Схилімо голови в скорботі …», присвячений пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій. Жахливі факти голодних 1932-33 рр., кількість закатованих політв’язнів, страшні історичні кадри вразили всіх присутніх в залі. Пам’ять померлих вшанували хвилиною мовчання.

26 травня 2014 року в будинку культури училища відбувся конкурс «Багатолика Європа». Учні підготували цікаві відеоматеріали про країни Європи. Кожна група обирала країну, учні вивчали її історію, культуру, соціально-політичний стан та перспективи розвитку. Присутні в залі мали змогу подорожувати по меридіанах та паралелях країн Європейського Союзу, ознайомитися з традиціями, історичними пам’ятками, цікавими туристичними маршрутами країн Європи.

Значною подією в училищі щорічно є Декади Пам’яті. Визначною подією для учнів та колективу училища стало відзначення 69-річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Заходи проведені протягом 6-8 травня значно розширили знання учнів про події 1941-1945 рр. та сприяли патріотичному вихованню молоді. 6 травня учні 88 т/м, 18 к/о, 19 к/о, 21 к/о відвідали музей-заповідник «Битва за Київ» в селі Нові Петрівці Вишгородського району.
7 травня 2014 року до нас в гості ветеран Великої Вітчизняної війни, житель села Катюжанки Кудрявцев О.Г. Учасник тих незабутніх подій поділився з учнями спогадами про епізоди фронтового життя, про бойових побратимів. Учні були вражені цікавим, достойним життям 90-річного ветерана, який ще й виховав 5 дітей. В бібліотеці училища була розгорнута книжкова виставка «Ми йшли до тебе, Перемого».
Ранок 8 травня в нашому училищі розпочався Мітингом пам’яті присвяченого Дню Перемоги, в якому взяли участь учні та працівники навчального закладу. Квіти до підніжжя пам’ятника загиблим односельцям та братської могили поклали кращі учні. Хвилиною мовчання всі присутні вшанували загиблих у роки страшного лихоліття. Глибоко схвилювала присутніх пісня «Перемога» у виконанні викладача історії Нікітіної А.В.

27 червня 2014 року за традицією в стінах училищного будинку культури проводився випускний вечір. Щирі вітання та побажання дарували випускникам директор училища Недашківській Р.М., класний ерівник 16 к/о Павлик Г.Б. та мама Киркалова Олексія, учня 84 т/м, Тетяна Петрівна. За училищною традицією, слідуючи стародавньому обряду учні першого курсу посипали зерном випускників.
«На щедру долю на любов,
На радість вас благословляєм»
Зачаровано, схвильовано та емоційно слухали випускники та присутні в залі молитву, яку читали маленькі дітки, тримаючи в руках. Гордо і піднесено звучав Гімн України та Гімн училища у виконанні всієї зали. Випускники висловлювали слова подяки своїм батькам та педагогам, дарували квіти.

Справжнім святом став День Знань. Тривогою за долю країни, кожної сім’ї та громадянина надзвичайним патріотизмом були насичені виступи директора училища Недашківського Р.М., заступника з ВР Невольник Н.М., викладача фізичної культури, а нині учасника анти терористичної операції на сході України Рикуна М.П. Учні 2-3-го курсу демонстрували «модельний одяг»: форму кухарів, офіціантів, адміністраторів, слюсарів та водіїв. Патріотичні пісні виконали для учасників свята викладач історії Нікітіна А.В. та учениця 9 гр. адміністраторів Кириченко Анастасія. Хвилююче та емоційно прочитала свій вірш Нікітіна А.В. Урочистий вигляд мали викладачі та учні, які прийшли в цей день у вишиванках. Особливо піднесено та хвилююче звучав гімн України у виконанні всіх учасників свята. А під звуки першого дзвоника у небо піднялися блакитно-жовті кульки і величезне усміхнене сонечко, яке дарувало всім надію на мир і щасливе майбутнє. Завершилося свято уроком «Україна – єдина країна» у будинку культури для всіх учнів училища, які провели співробітники Інституту професійно-технічної освіти. Незабутні враження залишились у науковців від відвідування кабінетів, майстерень, лабораторій, охайної та впорядкованої території навчального закладу.

Традиційними в нашому навчальному закладі стали конкурси: «КВК», «Міс Училища»,«Містер Училища»,
«Я і моя група», «День вишиванки». Не залишили байдужими нікого з учнів Андріївські вечорниці, які провели в бібліотеці учні разом з вихователями. Свято відбувалося із використанням національних костюмів, традицій. Цікавим було для учнів кусання калити, гадання, розповіді, пісні під гітару. Таке дійство не залишило нікого байдужим. Обмін емоціями та враженнями продовжувався і в кімнатах гуртожитку.

Організували та провели акцію «Будьмо людяними». В рамках акції організували концерт в будинку для ветеранів праці та людей похилого віку.
В квітні організована та проведена акція «Збережемо планету в чистоті».

Для задоволення та захисту законних, соціальних, економічних, вікових, національно-культурних, спортивних та інших інтересів в училищі діє Незалежна Учнівська Спілка (НУС).
Самоврядування базується на принципах:
• Бажання самим керувати життям училища;
• Відповідності до реальних, конкретних запитів, які здатні задовольнити майже власними зусиллями;
• Набуття громадянського досвіду і проведення певної освітньої роботи серед майбутніх, цілком дієздатних громадян України.

Основоположним у побудові структури самоврядування в училищі є впровадження основних ознак реального суспільного буття з метою створення середовища, яке навчає і виховує вміння існувати в умовах громадянського суспільства. Учнівське самоврядування в нашому училищі – це ініціативна, самостійна, відповідальна спільна діяльність, небайдужа до власної долі учнів. Направлена вона на вирішення будь-яких питань: організація свят в тій формі, яка самим цікава, перевірка санітарного стану гуртожитку, визначення заохочень та покарань. Педагогічні працівники училища добре розуміють, що взаємодія педагогів та учнів успішно здійснюватиметься, якщо відмовитися від багатьох педагогічних стереотипів, адже участь у самоврядуванні – це розвиток соціальної активності учнів, виховання в них почуття власної гідності, надання їм можливості виявити себе, формування управлінських навичок. Члени учнівського самоврядування проводять спільні засідання з членами адміністрації, працюють в стипендіальній комісії, в раді профілактики правопорушень, організовують контроль за санітарним станом в гуртожитку.
Традиційним в нашому навчальному закладі стало відвідування викладачами, майстрами виробничого навчання та учнями різноманітних виставок сільськогосподарського спрямування, кулінарії.
5 червня група педагогів та учнів відвідала Міжнародну виставку Агро2014, на якій були представлені кращі зразки досягнень механізації транспорту, рослинництва, тваринництва та інших галузей аграрної діяльності різних країн світу. Особливу увагу привернула учнів експозиція новинок с/г техніки та транспорту. Кращі зразки світових досягнень викликали захоплення і велике бажання мати таку техніку у нашому навчальному закладі.
22 січня 2015 року в бібліотеці училища була організована виставка вишивок «Талановиті люди Катюжанки», присвячена Дню Соборності України. Свої роботи представили майстрині Нещадим Н.П., Костюченко Н.С., Василець О.А., Малявко Г.В, працівники училища Катуніна Н.В., Твердохліб Н.О., Хомич І.С., Скрит О.П., Бащук Л.С., Шиндіна Н.М. та учні. Майстрині розповіли учням про народні символи на рушниках, їхні значення, поділилися знаннями українських традицій, особливостями роботи, підготовки до роботи, секретами майстерності.
21-23 жовтня 2014 року наш навчальний заклад брав участь у 6 Міжнародному форумі «Інноватика в сучасній освіті». В межах форуму 22 жовтня делегація закладу взяла участь у семінарі «Інноваційні підходи до підготовки конкурентоспроможних робітників». Своїм досвідом на семінарі поділився директор училища Недашківський Р.М.
Щороку наш навчальний заклад бере участь та займає призові місця у виставках випічки до Великодня.
В нашому навчальному закладі створено всі умови для ведення здорового способу життя. Для цього училище має власний стадіон із натуральним покриттям та поливом, спортивну залу, стрілковий тир. В училищі працюють гуртки і секції: картинги, мотокрос, кульової стрільби, волейбол, баскетбол, туризм, футбол, настільний теніс, важка атлетика. Традиційними та улюбленими для учнів є конкурс «Козацькі забави», туристичні змагання, кубки з волейболу, баскетболу, футболу. Команда училища «Динамо КВПУ» бере активну участь в Чемпіонатах Вишгородського району. Туристична команда «Бобри» є щорічним учасником Обласних та Всеукраїнських змагань з туризму, велоспорту, пішохідного туризму та займають призові місця. Навесні та влітку вони організовують походи, поїздки на оздоровлення.

28 жовтня 2014 року команда училища з футболу «Динамо КВПУ» грала товариську зустріч з командою «Динамо – 2» на базі «Динамо-Київ» у Конча Заспі. Нажаль, наша команда не стала переможцем, але гравці задоволені від зустрічі з відомою командою на їхній базі.

Традиційними стали кубки з футболу, волейболу між командою-переможцем серед учнів та командою майстрів виробничого навчання.
13 січня 2015 року відбулися змагання з кульової стрільби. В заході взяли 84 учні, з них 26 дівчат. Учасники стріляли з пневматичної зброї. Відстань до цілі була 10 метрів. Кожен учасник зробив 5 пострілів в залік.

Наші вихованці потребують готовності до життя у відкритому європейському суспільстві, соціальної активності, громадянської компетентності, усвідомлення своєї ролі в житті і впевненості в тому, що вона може позитивно впливати на зміни в соціумі. Досвід громадянського становлення вони повинні отримати в училищі. Ми прагнемо готувати їх до життя у відкритому європейському просторі. Виховна робота в нашому закладі здійснюється на гуманістичній основі. Ми дотримуємось головного принципу – виховати громадянина, патріота, здатного жити в полі культурному суспільстві, який володіє громадянською компетенцією, знає свої права о обов’язки, вміє впливати на зміни в суспільстві, поважає права людини. Кожний педагогічний працівник нашого навчального закладу використовує у виховному процесі найефективніші інструменти дотику до особистості в громадянському вихованні. Це – слово, образ і діло.
І якщо хоч якесь зернятко моралі проросте в серцях наших учнів – то буде нашим внеском у загальнодержавну справу виховання нового покоління українського народу.

.