Обрати сторінку

Сьогодні вшановуємо пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу

У цей день 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар

В Україні 18 травня відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 

Так, саме у цей день 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. Тоді корінний кримськотатарський народ радянська влада висилала за межі Кримського півострова до Центральної Азії. Зокрема, під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено 180 014 осіб. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід.

Більшість з депортованих були направлені на спецпоселення до Узбекистану, частина – до ГУЛАГу, а ще частина – для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну. Людям на збори давалося від декількох хвилин до пів години, а з собою дозволялося взяти особисті речі, побутовий інвентар та провізію в розрахунку до 500 кілограмів на родину. В реальності ж вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей та продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою. Також було зафіксовано численні випадки мародерства.

Депортація становила катастрофічні наслідки для кримськотатарського народу в місцях заслання. За попередніми підрахунками, за рік до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч татар.

У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. А 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримських татар і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

http://mip.gov.ua/news/2382.html?PrintVersion

https://www.youtube.com/watch?v=Q0NP6QSuPzU

https://hromadske.ua/posts/den-pamiati-zhertv-deportatsii-krymskykh-tatar-spetsefir